Dünya Glokom Haftası

 Dünya Glokom Haftası

 

Tüm dünyada en sık kalıcı görme kaybına neden olan ve halk arasında Göz Tansiyonu ya da Karasu adlarıyla da bilinen Glokom, kırk yaş üzerindeki her 40 kişiden 1'inde görülür ve hastalığın ortaya çıktığı 10 kişiden 1'inde total körlüğe neden olabilir. Glokom, göz sinirini tutan yaygın bir göz hastalığıdır. Genel olarak göz içindeki sıvı basıncının görmeyi sağlayan göz sinirine zarar verebilecek düzeyde olmasıyla ortaya çıkar. Tedavi edilmezse total görme kaybına yol açabilir.

Glokom hastaları; glokom hastalığı, tedavisi ve olası riskleri konusunda yeterince bilgi sahibi olmalıdırlar. Risk altındaki kişiler yılda en az bir kere göz muayenesinden geçmelidirler, çünkü gerekli tedaviyi almayan glokom hastaları tam görme kaybı olasılığı ile karşı karşıya kalabilir.

Glokom nedir?

Glokom göz içi basıncının yükselmesi sonucu göz sinirinin zarar görmesiyle meydana gelir. Buna bağlı olarak ta görme alanı zamanla daralır. Hastalığın başlangıç döneminde genelde hasta şikayeti olmadığı için durumun farkına varamaz ve görme siniri yıpranır. Hasta durumu fark ettiğinde ise yıpranma onarılamaz düzeye gelir, görme kaybına neden olur. Erken teşhiste daha fazla yıpranma oluşmadan glokom kontrol altına alınır.

Glokom Göz Tansiyonu ve Karasu Hastalığı olaraktan bilinir. Dünyada Milyonlarca kişide görülen, her yaşta ve insanda ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Bununla birlikte bazı faktörler hastalığın ortaya çıkma riskini arttırmaktadır.

 Glokomun bu nedenleri:

● Genetik faktörler, ( ailede glokom öyküsü)

● Yüksek miyopi,

● Çok yüksek hipermetropi

● İleri yaş,

● Uzun süre kortizonlu ilaç kullanılması,

● Şeker hastalığı,

● Göz tansiyonunun yüksek olması,

● Göz yaralanmaları,

● Guatr hastalığı,

● Migren,

● Göz tümörleri,

● Kronik iritis ve üveyit gibi göz iltihapları,

 

Glokomun belirtileri nelerdir?

Glokom ‘un en önemli özelliği sinsi seyirli olması ve hemen hiçbir belirti vermeden yavaş yavaş çevreden merkeze doğru görme kaybı yaratmasıdır.

● Sabahları belirginleşen baş ağrısı,

● Zaman zaman bulanık görme,

● Geceleri ışıkların etrafında ışıklı halkalar görülmesi,

● Televizyon izlerken göz etrafında ağrı,

● Gözde kızarıklık.

 

Nasıl teşhis koyulur?

Glokom teşhisi, göz içi basıncının ölçülmesi (göz tansiyonu), gözün drenaj açısının incelenmesi (gonyoskopi), göz dibi muayenesi ve görme alanı tetkiki yapılarak koyulur. Bunların yanında başka ileri tetkiklerde yapılmaktadır.

 

Glokomun tedavisi:

Glokom tedavisinde amaç göz içi basıncını düşürerek, göz sinirinin hasarını durdurmak ve görme kaybının ilerlemesini önlemektir. Tedavide medikal tedavi, çeşitli lazer tedavileri ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır. Glokomdan korunmak ve erken tanı için göz kontrollerini düzenli yaptırmak gerekir. Göz kontrolü yaptırmak için önerilen; herkesin 40 yaşana kadar en az 3 yılda bir, 40 yaşından sonra ise en az 2 yılda bir kontrolden geçmesidir. Ailesinde glokom bulunanlar ve riskli grupta yer alanlarınsa yılda bir kez düzenli olarak kontrolden geçmesi önerilir. 

Yorumlar