İsmi Şeker, Kendisi Tatsız!

 

Dünya Nüfusunun %10’u diyabetli ve diyabet hastalarının yarısı henüz  teşhisi edilmediği için hastalık sinsice yayılmaya devam ediyor.  İşlenmiş gıdaların ve  sedanter (hareketsiz) hayat tarzı sebebiyle giderek  artan  diyabet hastalığı dünyadaki ölüm nedenlerinde kalp hastalıkları ve kanserden sonra 3. sırada…   Tedavi edilmezse ağır organ hasarlarına, felç ve hipertansiyona sebebiyet  veren diyabet ülkelerin sağlık harcamalarında en büyük kalemlerden birini oluşturuyor.  Birleşmiş Milletler tarihinde ilk kez bulaşıcı olmayan bir hastalığa karşı dünya çapında bütün kuruluşların bir strateji oluşturması yönünde karar aldı ve farkındalık sağlamak için de diyabet aşısını bulup yaygınlaştıran bilim insanı Doktor Banting’in doğum günü olan 14 Kasım ‘ı Dünya Diyabet Günü olarak kutlanmaya başlandı.

Ülkemizde ise  6,5 milyon diyabet, 3,2 milyon da klinik diyabet hastası var. Diyabetin  etkin bir şekilde teşhisi ve  komplikasyonlarından korunmak için sağlık sistemleri elinden geldiğince çalışsa da diyabet riskini azaltmak için bizlere de büyük görev  düşüyor. Özellikle beslenme tarzımıza dikkat etmemiz ve düzenli olarak spor yapmamız diyabet riskini azaltmanın başında geliyor.

Beşiktaş Belediyesi olarak dünya diyabet  gününde diyabet farkındalığını sağlamak amacıyla vatandaşlarımıza bu riski hatırlatıyor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi’mizde ücretsiz kilo kontrolü, dengeli beslenme ve spor hizmetlerimizi almaya davet ediyoruz.   

Yorumlar