KARDA YÜRÜME TEKNİKLERİ

Kar, yurdumuzun neredeyse tamamını etkisine aldığı bu günlerde buzlu, karlı ve kaygan zeminde yürümek, yayalar için yaralanma riskini arttırmaktadır. Bu yüzden kar yağışı sonrasında doğru şekilde yürümek daha da önem kazanıyor. Aşırı buzlanma ve karın olduğu kazalar, ölümcül sonuçlar doğurabilir. Özellikle gençlerde burkulma ve yumuşak doku yaralanması, yaşlılarda ise kırıklara neden olabilir.

  PEKİ KARLI HAVALARDA YÜRÜRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?
 

  1. Öncelikle ellerimizi ceplerimize sokmamaya ve elde torba ya da çanta gibi şeyler taşımamaya özen göstermemiz gerekiyor. Kollarımız vücudumuzun dengesini sağlayan organlarımızdır. Cebimizde olan eller kayma sırasında düşüşü yavaşlatmayacağı için daha fazla hasar görmemize neden olacaktır.
  2. Aniden kayıp sakatlanmamak için zemin mutlaka kontrol edilmelidir. Özellikle mermer ve seramik zeminler kar yağdığında daha kaygan hale gelmektedir.
  3. Kötü havalarda evden çıkmadan önce hava koşullarını kontrol edip, uygun kıyafetler giymeliyiz. Dar kıyafetlerin hareket kabiliyetini azaltacağını unutmamalıdır.
  4. Ayakkabı seçiminde ayak bileği yaralanmalarını önlemek amacıyla alt tarafı lastik ve tırtıklı olan ayak bileğini kavrayan botlar giyilmelidir.
  5. Ani denge kayıplarında daha çabuk ve kolay toparlanabilmek için küçük ve dengeli adımlar atılmalıdır.
  6. Beşiktaş ilçemiz içerisinde eğimli yolların çok olmasından dolayı eğer alternatif yol bulursanız dik yokuşları kullanmamaya özen göstermemiz gerekmektedir.
  7. Üst geçitler ve merdivenler kayma ve düşme riskinin en fazla olduğu yerlerdendir bu nedenlerle karlı havalarda merdiven inip çıkarken trabzanlar kullanılmalıdır.
  8. Yumuşayan karın altında buzların olabileceği unutulmamalıdır.

Tüm bu aldığınız önlemlere rağmen düştüyseniz..
 

-Öncelikle hemen ayağa kalkıp düştüğünüz uzvun üzerine yük vermemelidir.

-Bir süre yerden kalkmadan beklenmeli, kol ve bacak gibi uzuvlar hareket ettirilerek kontrol edilmelidir

-Yaralanan kısım vücudun üst kısmında ise yavaşça ayağa kalkıp en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli yada haber verilmelidir.

-Vücudun alt kısmında yani kalça ve bacaklarda bir sakatlanma söz konusu ise hiç hareket etmeden 112 yada çevredekilerden yardım istenmelidir. Kırık olan bacağı hareket ettirmek veya üzerine basmak kesinlikle doğru değildir.
-başa ve boyuna alınan darbelerde ise kişi bekletilmeden acil olarak en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

 

                                                                                            Fizyoterapist Mehmet DAMAR

Yorumlar