ONAY BAĞIMLILIĞI NEDİR?

 

Kocaman bir kazanımız ve dibinde de bir delik olsun.Bu kazanı ne kadar sık ve de değişik kaynaklardan doldurursak dolduralım hiç bir zaman tam olarak dolmayacak, bizi hep yeni kaynaklar peşinde koşmak zorunda bırakacaktır.

Sistem, duygusal ihtiyaçlarımızın doyurulmasına gelince de aynen böyle işler. Eğer kendi iç meselelerimizi ( özgüven, özdeğer gibi ) halledememişsek, dışarıdan takviye ihtiyacımız ( onay arayışımız ) hiç bitmez.

Eğer durum böyle ise, hep birilerinin bize ' AFERİN ' demesini, bizi onaylamasını isteriz. Onaylanmamak, eleştirilmek bizi derinden yaralar. Üstelik onaylanmanın peşinden o kadar koşarız ki, gerçek ihtiyaçlarımızı unuturuz. Adeta bizim için önemli olan tek şey ' SOSYAL KABUL ' dür.

Üstelik bu durum yalnız bizim için değil yakın çevremiz için de oldukça sıkıntılı bir durumdur. Dilimizde bu durum için kullanılan harika bir deyim vardır .. ' EL İYİSİ ' ..

Eğer durum buysa ve sıkıntı yaratıyorsa, ve de değiştirilmek isteniyorsa bir uzmandan yardım almaktan kaçınmamak gerekir.

Psk. Nihal Özfırat

Çift ve Aile Terapisti

 

Yorumlar